LILA KERTI CSÁBÍTÁS

2010. 07. 04.
Szerző: Aggód Zsuzsa
A levendula könnyen szárítható, és szárazon is megőrzi szépségét és illatát, így egész évben élvezhetjük a gyönyörű növény megannyi áldását: nemcsak hasznos bio-molyűző és természetes aromaterápiás szer, de dísze is a lakásnak, és ajándéknak sem utolsó! Ráadásul ételízesítőnek is kiváló!
Koszorú, koszorú, mért vagy olyan szomorú?
Teheted föl a kérdést.
De te is tudod, mit mond erre a koszorú.
Varró Dániel: Szívdesszert

Virágja teljében van nagy kedvencem, a levendula.
Ez a karcsú növény mohazöld, hosszú szárával, és gyönyörű lila (más néven levendulakék) virágaival, tiszta, nyugtató illatával egyenesen mesébe illő. (Először egy kedves, levendulával és dakszliikrekkel zsúfolt mesekönyvben találkoztam vele gyerekkoromban.)

Nem meglepő, hogy dallamos neve a latin mosni szóból ered.
A levendulaillat nyugtató és felfrissítő aromaterápiás hatású, a kificamodott ízlésű molyok viszont nagyon nem kedvelik, ezért ősidők óta szívesen használjuk a lakás és a ruhák illatosítására, valamint a ruhamolyok távoltartására. A száraz virágokkal töltött, szekrénybe, fiókba való vászonzsákocskákat magunk is egyszerűen elkészíthetjük, de köthetünk a friss virágból dekoratív koszorút vagy levendulabuzogányt is. Ezek bárhol jól mutatnak a lakásban, ablakkilincsre, szekrényajtóra akasztva pedig egyenesen elrettentik a molyokat a behatolástól.

Levendulabuzogány

A levendulabuzogány egy illatos és dekoratív szárított csokor: a virágok szalaggal vagy spárgával szorosan körbe vannak szőve, ez meggátolja a lehullásukat, így bátran tehetjük ruhák közé, de használhatjuk aromaterápiás pálcaként is (vagy hol így, hol úgy...).
Először egy horvátországi vásári bódéban találkoztam vele, és alig vártam a következő levendulaszüretet, hogy kipróbálhassam, hogyan is készülhet.
Páratlan számú, hosszú szárú levendulával kezdjünk munkához (11-15 szál ideális). A szárakat tisztítsuk meg a levelektől. Fogjuk össze a virágszálakat, és a virágok alatt szorosan kössük meg egy jó hosszú, keskeny szaténszalaggal. A csomó alatt óvatosan hajtsuk vissza a virágok szárait, és le-föl bújtatva a szalagot, szépen szőjük körbe őket. A virágok fölé éve kössük el a szalagot. A buzogány nyelét is tekerjük néhányszor körbe, és végül a kilógó szárakat vágjuk le egyenesre.

Ha ennyire szeretjük az illatát, miért ne kóstolnánk meg?

Íme, néhány ötlet, hogyan használhatjuk a levendulát konyhaművészetünk felvirágoztatására és vacsoravendégeink elkápráztatására!

Talán feltűnt, hogy az áruházak fűszernövényes polcain időről időre megjelenik a cserepes levendula. Semmi tévedés: csodanövényünk a citromfű, borsmenta, zsálya és a kakukkfű rokona, és hozzájuk hasonlóan használhatjuk gyógyteaként, fűszerként, azzal a különbséggel, hogy a virága is pikáns adaléka lehet desszertjeinknek!

A levendulavirág leforrázásával készült tea lazító, görcsoldó és fertőtlenítő hatása miatt nyugtalanság, alvási zavar, étvágytalanság és bélbántalmak esetén hoz enyhülést.

Szárított leveleit kis mennyiségben a zsálya, a rozmaring és a kakukkfű bevett alternatívájaként hús- és gombaételek elkészítésekor alkalmazzák a levendulában gazdag vidékeken. Íze remekül harmonizál az oregánóval, kaporral, bazsalikommal vagy a csomborral.
Étkezési célra csak ellenőrzött helyről (ismerős kertjéből, balkonládából vagy a gyógynövényboltból) származó, erre alkalmas levendulát használjunk!

Hogyan szárítsuk?

A virágjába boruló levendulát a fás szár fölött vagy a virág alatt legalább egy arasszal vágjuk le. A friss levendula jól szellőző, naptól védett helyen, virágokkal lefelé felfüggesztve 3-7 nap alatt kiszárad (tegyünk alá tiszta papírt, hogy a lehulló szirmocskák se vesszenek kárba). A kiszáradt virágokat rázzuk bele zacskóba vagy jól záródó dobozba, és száraz, sötét, hűvös helyen tároljuk felhasználásig. A leveleket érdemes a friss növényről letépkedni, és külön szárítani, aztán mehetnek a fűszerpolcra.

A szárításon kívül más módszerekkel is megőrizhetjük aromáját ételeink számára: készítsünk levendulás ecetet vagy levendulás cukrot.

Levendulás ecet

A levendulás ecet ízénél csak az illata finomabb!

1 csésze friss vagy fél csésze szárított levendulavirágot tegyünk tiszta, jól zárható üvegbe. Öntsünk rá fél liter fehér- vagy vörösborecetet, zárjuk le, és tegyük sötét, hűvös helyre pihenni. Időnként rázzuk fel. Egy hónap múlva szűrjük le az ecetet, öntsük szép üvegekbe, és díszítsük egy-egy ép, tisztára mosott és megszárított ággal.
Használhatjuk édeskés gyümölcsök, pikáns saláták ízesítésére, vagy különféle húsok pácolásához.

Levendulás cukor

A levendulás cukor finom, virágos ízt kölcsönöz az édességeknek.

Egy csésze kristálycukrot keverjünk össze két evőkanál szárított levendulával, és kávédarálóban daráljuk finomra. (Készülhet darálás nélkül is, de akkor felhasználás előtt szitáljuk át a cukrot.)

Sokféle, egyszerű sütemény, keksz, kalácsféle ízét feldobhatjuk, ha a szükséges cukor egy részét levendulás cukorral helyettesítjük: citrommal, citromhéjjal készülő édességekhez remekül passzol az íze. Grillázs, karamellás mandula, mogyoró készítésekor kötelező kipróbálni! Ízesíthetjük vele kávénkat vagy teánkat, és használjuk befőzéskor is, ha valami különlegesre vágyunk.

További receptekért kattintson!

Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra.
A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Olvasna még a témában?

A nyitólapról ajánljuk

Friss cikkeink

Hírlevél

Feliratkozom a Szimpatika hírlevelekre, ezzel elfogadom az Adatkezelési Tájékoztatóban olvasható feltételeket, és hozzájárulok, hogy a szimpatika.hu a megadott e-mail címemre hírlevelet küldjön, valamint saját és partnerei üzleti ajánlataival felkeressen.

Az űrlap kitöltése, az adatok megadása önkéntes.

A hírlevélküldő szolgáltatás nem támogatja a freemail.hu-s és citromail.hu-s címeket, ilyen címek megadása esetén hibák léphetnek fel!
Kérjük, használjon más e-mail szolgáltatót (pl: gmail.com)!